•  

   Dlaczego montaż jest tak ważny?

   Podstawą dobre go filmu jest profesjonalny montaż. Czym jest dobry montaż? To bardzo podchwytliwe pytanie. Dobry montażysta ma w sobie coś z artysty. Czuje język obrazów które dostaje do stworzenia gotowego filmu. To on tworzy opowieść. Buduje ją misternie z małych klocków. Montażysta musi także wyczuwać rytm filmu. Ciąży na nim duża presja dlatego że to właśnie od jego pracy zależy efekt końcowy. Harmonia pomiędzy dźwiękiem/muzyką a obrazem musi być zachowana. Mało tego. Ona musi być perfekcyjna. Dlatego przykładamy do montażu naszych produkcji największą uwagę. Zazwyczaj montaż przeprowadzają dwie osoby. Reżyser i montażysta. Ten pierwszy czuwa nad całościową wizją produkcji a montażysta dba o wszelkie detale. To praca skomplikowana i pełna kompromisów na które muszą się decydować przy współpracy ze sobą. Toczą boje ze sobą po to aby oddać Ci jak najlepszy film.

   Muzyka w Twoim filmie

   Muzyka w filmie pełni bardzo ważną rolę narracyjną. Niewłaściwie dobrana muzyka potrafi położyć nawet najlepsze zdjęcia. Pozyskujemy muzykę do naszych filmów z kilku źródeł. Te źródła to serwisy internetowe. To doskonałe rozwiązanie dla mniejszych produkcji. Ceny gotowych utworów są bardzo przystępne. Zaczynają się od 30-50 złotych za utwór. Biorąc pod uwagę olbrzymią ilość zasobów jest to świetne rozwiązanie z którego korzystają także duże firmy. Współpracujemy także z kilkoma kompozytorami tworzącymi muzykę filmową. Jednym z nich jest Jan Sanejko, zwyciężca Young Talent Award 2014 na Krakowskim Festiwalu Muzyki Filmowej. To kompozytor kompletny a jego suity na długo zapadają w pamięć. Projekty tworzone przy współpracy z nim są prawdziwą przygodą. W przypadku większych produkcji możemy także przygotować muzykę dedykowaną. Koszt w tym przypadku jest większy a składa się na niego wiele zmiennych. Muzyka może być nagrana za pomocą sampli lub orkiestry symfonicznej w Krakowie. Tym niemniej nie ma sensu się w tym miejscu na ten temat perorować. Faktem jest iż muzyka będzie w waszym filmie bardzo ważnym elementem a my pomożemy wam ją dobrać.


  •  

   Koloryzacja

   Często oglądacie film i zastanawiacie się dlaczego zdjęcia są tak dobre. Jak oni to robią. Pewnie używają piekielnie dobrych i drogich kamer. Po części jest to prawda. W produkcjach filmowych używa się kamer ARRI lub Panavision © które są piekielnie drogie i diabelsko dobre. Tym niemniej dziś możecie już uzyskać podobne efekty rejestrując obraz o wiele tańszymi kamerami (Blackmagic URSA, Sony FS7 czy DJI X5). Sekret tkwi w postprodukcji materiału video który nazywa się koloryzacją. To on nadaje ostatecznego rysu i pazura zdjęciom które wykonamy.

   Popatrzmy na zdjęcia do filmu D. Finchera pt. „Zodiak”. Królują tutaj sepia, odcienie żółci i pomarańczu uwieńczone kolorem niebieskim i błękitem. Pomarańczowo-niebieski to blockbusterowy klasyk ale o tym za chwilę. Autorem zdjęć do filmu był Harris Savides, znakomity operator który użył tego schematu w zupełnie inny sposób. Zazwyczaj w dużych produkcjach kolorem dominującym jest niebieski a pomarańcz go tylko uzupełnia. On odwrócił ten schemat. Głównym kolorem stał się tu pomarańcz i żółć a niebieski jedynie kolorem uzupełniającym. Był to doskonały manewr który nadał filmowi Finchera unikalnego wyrazu.

   Wracając do blockbusterowego schematu kolorów spojrzyjmy na koło kolorów. Niebieski i pomarańczowy są kolorami przeciwstawnymi. Leżą na dwóch biegunach koła kolorów. Dlatego właśnie tak doskonale współgrają ze sobą. Koloryzacja jest zabiegiem który umiejętnie wydobywa te kolory. Oczywiście to od nas zależy które kolory w naszym filmie będą dominujące. To my odpowiadamy za to czy będzie to chłodny, skandynawski thriller czy gorący i jaskrawy Mad Maks na drodze gniewu. Jeśli chcecie aby wasz film wyglądał kinowo i profesjonalnie koloryzacja jest procesem niezbędnym bez względu na to jaką produkcje tworzycie.

    

   fot. Rollauerfilm (c)


   Na powyższym kadrze z filmu „Wśród morderczej ciszy” widać wykorzystanie kolorkorekcji do nadania materiałowi video iście blockbusterowego looku. Ponieważ film jest mrocznym thrillerem zdjęcia są surowe i zimne. Dominującym kolorem jest zimny niebieski a jego uzupełnieniem pomarańcz. Oczywiście w filmie reklamowym te kolory będą tworzyły zupełnie inny układ. Nie będziemy się tutaj rozpisywać już więcej na temat korekcji kolorów gdyż jest to publikacja która ma Wam zwrócić uwagę jak ważna jest kolorkorekcja w Waszych przyszłych produkcjach.